Жива геометрія
Не можу сказати, що я не любив у школі геометрію. Але і сказати, що я любив її буде перебільшенням. Мені подобалися точні і красиві докази теорем, але лише до певного ступеня складності. Тому з цим предметом сталося те, що завжди відбувається у «багатосторонніх дилетантів» з усіма більш-менш серйозними дисциплінами — спалах, захопленість і поступове згасання інтересу.
Але пройти повз цієї програми я не міг. По-перше я люблю красиві програми, по-друге — вона відноситься до «освітніх» (до яких я також маю слабкість), а по-третє — добрі безкоштовні програми потрібно рекламувати :)
GeoGebra — безкоштовна програма, що надає можливість створення динамічних («живих») креслень для використання на різних рівнях навчання геометрії, алгебри, планіметрії та інших суміжних дисциплін. Програма володіє багатими можливостями роботи з функціями (побудова графіків, обчислення коренів, екстремумів, інтегралів і т. д.):
На відміну від інших програм для динамічного маніпулювання геометричними об’єктами, ідея GeoGebra полягає в інтерактивному поєднанні геометричного, алгебраїчного і числового подання. Ви можете створювати конструкції з точками, векторами, лініями, конічними перерізами, а також математичними функціями, а потім динамічно змінювати їх.
Крім того, GeoGebra дозволяє напряму вводити рівняння і маніпулювати координатами. Таким чином, можна легко складати графіки функцій, працювати зі слайдерами для підбору необхідних параметрів, шукати символічні похідні, і використовувати потужні команди на кшталт кореня і послідовності.
Для запуску і використання програми GeoGebra нам знадобитися Java, тому якщо вона у вас ще не встановлена загляньте сюди. Звичайно, комусь це може не сподобатися, але зате така архітектура дає можливість запуску програми в більшості популярних операційних систем. І не тільки як окрему програму, але і як онлайн-застосування.
Інсталяція програми не містить ніяких сюрпризів. Все досить інтелігентно, чисто і «по-математичному» :). На жаль серед мов, на яких може проводитися установка, нема української (ні російської), але це не сильно напружує. Адже все, що від нас вимагається при установці — періодично натискати кнопку «Next». А під час першого запуску GeoGebra — вибрати потрібну мову в меню (Options — Language).
Інтерфейс GeoGebra простий, чистий і зрозумілий. Відразу видно, що над ним працювали адепти точних наук :). Все зроблено зі справжньою математичною точністю і геометричною акуратністю. Втім, що це я розхвалюю… Погляньте краще самі (заодно ознайомитеся з тим, як можна щось зробити в програмі):
Створені в програмі інтерактивні роботи можна зберігати у вигляді аплетів, якими надалі можна поділитися з іншими зацікавленими особами, або навіть викласти в Інтернеті. З прикладами таких робіт можна ознайомитися тут, или тут.
В цілому програма справляє якнайприємніше враження. А те, що як пишеться в Вікіпедії, вона «в даний час активно розробляється» додає до цього враженню здорового оптимізму. Радує також тей рух користувачів, що спостерігається навколо цієї програми (подивіться посилання під цією заміткою). Помітно, що GeoGebra була зроблена не «для просто так», а для того, щоб бути дійсно корисним.
Завантажити GeoGebra для Windows (14.92 MB), дзеркало.
Завантажити GeoGebra для інших операційних систем.
Офіційний сайт GeoGebra.
Підручник по роботі з GeoGebra (на англійській мові).
Жива Геометрія — блог з прикладами роботи з програмою GeoGebra (на російській мові).
Уроки GeoGebra (на англійській мові), переклад.
GeoGebraWiki — енциклопедія по програмі.
GeoGebra Upload Manager — сховище готових креслень.
Відео на YouTube присвячене GeoGebra.